Микола Малуха (jesfor) wrote,
Микола Малуха
jesfor

Торез і кромешний адЪ

Тиждень тому frankensstein запросив мене поїхати разом у Торез - полазити по закинутим шахтам та подивитися Донбас зсередини. Як він анонсував, я мав побачити кромешный адЪ. Але я розчарувався: після моїх відряджень містами та селищами Мурманської області, не все так тут погано виглядало.

Розпочали свою мандрівку з селища шахти "Червона зірка", де на тлі тотальної руїни час від часу зустрічались охайні будинки зі склопакетами. А це, як ми назвали, "пам'ятник надії".

IMAG0224

В мешканців свій погляд на правила
IMAG0227

Ну і звісно, охайний Ленін, який самотньо стоїть посеред руїн селища.
IMAG0228

А ось це - ілюстрація безпорадності людей. З якихось причин збір яблук та наступний їхній продаж, або переробка на варення, сидр, сік тощо неприбутковіше, ніж викидування продукту на звалище. Купа дерев, з яких можна зібрати врожай стоять безхозні. Загалом я наступну картину бачив по всій донецькій області (з абрикосами) та Херсонщині (вишня).
IMAG0230

Оголошення - чудовий інструмент з дослідження місцевості. Всі стовпи Торезу та найближчих селищ містять три види оголошень: продаж вугілля, кредити та пам'ятники.
IMAG0231

Покинуті приміщення містять "крик душі" - слова відчаю чи то ненависті до тих, хто призвів до занепаду.
IMAG0239

Ось вона - шахта, навколо якої сформувалося селище. А саме з таких селищ (при шахтах) сформувалося місто Торез.
IMAG0241

Якщо б не дерева, то вийшов чудовий фотоматеріал для різних антирадянських демотиваторів.
IMAG0247

Офіційно "Червона зірка" закрита і там не відбувається видобуток вугілля. Але вся територія закрита і прикрашена табличками про приватну власність. На території ми помітили все необхідне обладнання для видобутку вугілля включно із підключенням до електромережі. Особлива цінність - поряд проходить залізнична колія, що значно спрощує транспортні витрати. Швидше за все фірма "орендувала" приміщення під "складські потреби".
IMAG0258

IMAG0263

Загалом, шахта - чудове місце для зйомок третього "Сайлент Хіллу". До речі, індустріальний туризм - ще одна стаття доходів для місцевого населення. Особливо цікаво буде іноземцям та міській богемі.
IMAG0266

Вдовж колії ось такі купки вугілля. Доволі якісного і дорогого вугілля - антрациту.
IMAG0279

Коли ми рухалися до станції Дронове, то побачили людей, які збирали вугілля у мішки (тирили з вагонів). Люди налякані, коли побачили нас, то покидали все (навіть ровери) сховалися за вагонами. Одна жінка поросила в нас "вогню", але коли підійшла, то прикрила шаликом обличчя. Обличчя людей говорить про оптові об'єми вживання алкоголю. Денис навіть одну охрестив "девочка-орк".
IMAG0282

Торезці винайшли економний варіант ремонту доріг - закидувати ями шматками асфальту з інших доріг.
IMAG0291

Не дивлячись на загальну руїну та сирість, в Торезі є люди, які будуть недешеві хатинки і взагалі готові вкладати шалені кошти у місцеву нерухомість.
IMAG0293

Цвинтар - ще одне місце, яке варто відвідати. Місцевий парк скульптури і дослідження менталітету мешканців. Левова частина надгробних пам'ятників виконана у "шахтарському стилі".
IMAG0297IMAG0298
IMAG0304 IMAG0305

Крім цього є унікальні пам'ятники з "хрестом на чолі" + привабливих працівниць МВС
IMAG0302 IMAG0301

Не лише шахтарі формували населення Торезу. З цього пам'ятнику видно, що в місті стрімко розвивався спорт.
IMAG0306

А це могилка радянському міфу - Стаханову. Взагалі історія з ним показова: з людини вирішили зробити ідола для натхнення інших, забрали в Москву, де в нього відбулося "головокружение от успехов", яке закінчилося пияцтвом, псіхушкою і смертю. Власне, така сама доля згодом чекатиме ту країну, яка ліпила з нього світлий образ трударя.
IMAG0300

А це - острівок стабільності, добробуту і процвітання Торезу. Спочатку, як і вам напевно, здалося, що ця будівля - якійсь торгівельний центр. Це будівля однієї з протестантських церков міста. Коли ми проходили, то там тривало богослужіння і лунала пісня "Ты - велик, ты - прекрасен и велик..." (звучить вона ось так)
IMAG0309
IMAG0311

Закінчилася наша прогулянка там де і почалась - на місцевій автостанції. Там непогана піца. До речі, у громадському туалеті автостанції мабуть перебої з водопостачанням, тому запасливі працівниці у пластикових пляшка
IMAG0317
IMAG0319А тепер замість моралі сєй басні:
Дорогіє мої, у своїх фейсбуках інтелектуальний бомонд нації (журналісти, політики, громадські діячі, викладачі тощо) люблять ділитися фоточками з західних країн, де вони або подорожують або проходять стажування/навчання. Під ними вони розповідають про те як там добре і як в нас все погано. Вся маячня починається на стадії розмірковування щодо ліків для одужання. На жаль, багато хто з нас (так би мовити иліти, інтелектуального і громадянського локомотиву) зовсім не знає країни, в якій живе. Дехто частіше буває в Америках і Європах, ніж у глібинці, де точиться українське життя. Тож закликаю вас більше подорожувати власною державою. це дуже корисно для світосприйняття та адекватного розуміння проблем.


Жоден Гарвард, Оксфорд, Єль чи Стенфорд не покаже того, що насправді потрібно Україні. Ваші скиглення про верховенство права, демократію і особливо свободу слова (прівєт ТВі) тут взагалі незрозумілі і непотрібні. Тут повна відсутність будь-яких соціальних ліфтів, немає функціонуючих інституцій та громадянської інфраструктури. Неврегульвованність майнових прав та бездієвість алгоритмів прийняття колективних легитимних рішень здатне перетворити всю Україну на один такий собі Торез. І це вам не розкаже жоден Фукуяма.

UPD: Денис тут написав репортаж про те, як ось ці крадії на місяць тирять 150 тон вугілля в чесних шахтарів з шахти "Зоря". А все це кришують менти.

Tags: donetsk, meritocracy, Україна, спостереження
Subscribe

 • Давайте поговорим о мире на Донбассе

  Из военной истории знаем, что есть следующие условия: 1) Одна из сторон находится на краю военного краха; 2) Низкий боевой дух в армии одного из…

 • Хохлы, московская орда, киборги, Донецкий аэропорт

  Из туповатых хитрожопых хохлов с салом в одной руке и борщом - в другой, мы стали кровожадными убийцами, гневно именуемые "укропами". Вот…

 • Закарпатцы

  01 января, 11:00 трое пенсионеров-мужчин (около 65-75) заходят в Old Cafe (Ужгород) и заказывают по чашечки кофе - кажется, эспрессо. И начинают…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 12 comments

 • Давайте поговорим о мире на Донбассе

  Из военной истории знаем, что есть следующие условия: 1) Одна из сторон находится на краю военного краха; 2) Низкий боевой дух в армии одного из…

 • Хохлы, московская орда, киборги, Донецкий аэропорт

  Из туповатых хитрожопых хохлов с салом в одной руке и борщом - в другой, мы стали кровожадными убийцами, гневно именуемые "укропами". Вот…

 • Закарпатцы

  01 января, 11:00 трое пенсионеров-мужчин (около 65-75) заходят в Old Cafe (Ужгород) и заказывают по чашечки кофе - кажется, эспрессо. И начинают…