Микола Малуха (jesfor) wrote,
Микола Малуха
jesfor

Православ’я – ідеальне для українців

У 24 числі «Країни» наштовхнувся на інтерв’ю з одним із провідних православних мислителів-мирян УПЦ КП Дмитром Степовиком, який розмірковував щодо ролі українського православ’я.

 

"І якраз православ’я – ідеальне для українців, із притаманним запасом романтичності, емоційної напруги".

 

Повертаючись до нещодавньої розмови навколо протестантської етики, варто сказати, що крім явних бонусів православ’я стало для українців і тягарем:

 

1. Православ’я, на відміну від протестантизму, не створило своєї етики, свого раціонального варіанту віри, який працює щодня у всіх сферах життя. Православ’я було більше містичною релігією, яка захоплювалася стяганням, старцями, монахами тощо.

 

2. Православ’я свого часу лишило Україну в геополітичні ізоляції. Іронією долі найбільш потужна православна країна світу виявилась основним ворогом української державності. На жаль, інших православних центрів сили та впливу не існувало. Тому ще Данило Галицький вирішив переорієнтуватися на Ватикан та католицький світ, а згодом частина православних перейшла під «протекторат» Папи (Берестейська унія).

 

3. Православ’я також лишило Україну в цивілізаційній ізоляції. Ліквідація Візантії, занепад інших православних країн, криза віри в Російській імперії (коли церква перетворилася на ідеологічний обслуговуючий персонал царату) на фоні стрімкого розвитку західного світу відкинули нас на обочину цивілізації.

Сьогодні Україна прагне інтегруватися або повернутися до західної цивілізації і тому потребує провідників. Такими провідниками може стати, в першу чергу УГКЦ (роки вигнання і перебування на Заході, а саме в США, зробили цю церкву – через своє керівництво – найкращими носіями західної (навіть протестантської) етики).

 

Тому я не дуже впевнений, що «православ’я – ідеальне для українців».

Tags: christianity, history, Україна, думки єретика
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 28 comments